Alapítóink, korábbi vegyes profilú vállalkozásunk tagjai, három házaspár és két kolléga. Az évek során a kollégák kiléptek vagy éppen kizártuk őket, míg a ’90-es évek végére mi maradtunk Jolival, a nejemmel. Első üzletünk, a mára már legendává vált "KÓDEX" Nyomtatványbolt, egy bérelt helyiségben, a Vasvári Pál utca végén nyílt.
Kezdetben vala a logo! ![]()
Persze, mi is megszenvedtük az induló cégek nehézségeit, néha egy-egy döntésünkkel mellényúltunk, de a szakma és a profil iránti elkötelezettségünk töretlen volt. És persze, lássuk be, hogy a piaci szempontok igen kedvezők voltak! Városunkban, a 130ezres Nyíregyházán akkoriban egyetlen számottevő nyomtatványbolt működött, az Iparcikk Kisker. Vöröshadsereg úti boltja, míg százszámra alakultak kisebb-nagyobb vállalkozások, melyek nyomtatványigénye kielégíthetetlen volt.
Szó sem volt még a csak 15-20 év múlva kezdődő digitalizációról. Az akkoriban Bécsben már működő Office Depoban tett látogatásom ugyan meglepett, mert a „nyomtatvány osztály” konkrétan egy polcnyi ilyen-olyan tömbös áruból állt, de aztán eszembe jutott, hogy a korábbi években, külker munkám során azt tapasztaltam, hogy még a legkisebb vállalkozások, a szomszédos kisnyomdával legyártatták saját egyedi fejléces nyomtatványaikat. Számlákat, nyugtákat, nyilvántartási lapokat, stb…
Nálunk akkoriban ez a veszély nem fenyegetett. Agyonbürokratizált világunkban mindenre központilag előírt és csak néhány kivételezett nyomda által gyártott nyomtatványt kellett használni. Például csak az egészségügy vagy háromszáz féle nyomtatvány használatára volt kötelezve. Egyszóval, ez volt az aranykor. Persze ez csak úgy ment, hogy heti egy-két alkalommal Pestre kellet mennünk az áruért. Nuku autópálya, Barkas, ARO és a csodás 300ezer kilométert futott első „nyugati” furgonunk, egy Mazda 2200… Hát, volt kaland dögivel!
Aztán a szakmának kiosztott első pofon - mit tesz isten? – az első Orbán-kormány alatt jött. Nehezen feledhető S. Lajos APEH elnökösködése idején (tudod! A hosszúbájtok éjszakája, stb…) jött a hír, hogy mostantól a szűk árrésszint mellet is szép hasznot hozó adózási nyomtatványokat csak a Posta árulhatja! Nyilván, öt perc alatt kiderült, hogy az állami Posta meg csak bizonyos nyomdáktól szerezheti be a cuccot. Ahhoz sem kellett sok idő, hogy – ismét csak mit tesz isten? – ezek „nagyrabecsült” Lajosunk tulajdonában vannak! Hát így!
Külön vicc kategória, hogy a szakmánkat földhözvágó intézkedés után beszéltem a megyei Posta igazgatójával, hogy hogy állnak például 65-ös havi áfa bavallással, már csakhogy hova küldjük többszáz könyvelő törzsvevőnket, mire örömmel jelezte, hogy minden rendben, mert a központi 1.sz. hivatalban van bőven anyag. 100 darab csücsül a polcon. Némileg megnyúlt az arca, mikor megtudta tőlem, hogy csak a megyében olyan húszezer havi bevallásra kötelezett vállalkozás van. Végül persze az országos nagy felháborodás (nem mi, hanem a könyvelők tiltakoztak ordítva!) hatására aztán a korábbi szerkesztőnek és gyártónak, a Nyomell Kft.-nek megadták a jogot, hogy a pesti központi postaraktárból saját fuvareszközzel elhozza az árut, a nyomtatványokon gyárilag feltüntetett fogyasztói áraknál 10%-kal olcsóbban – igaz azt azonnal kifizetve – és mentse, ami menthető. Kollégáink aztán ebből a rendkívül szűk árrésből adtak át nekünk valamennyit, amit mi tovább oszthattunk vidéki boltos kollégáinknak. Szóval a meló maradt a régi, csak éppen nem hasznot, hanem veszteséget termelt!
Aztán persze, nem váratlanul, megjött a digitális világ. A bevallásokat internetes rendszeren keresztül nyújtjuk be, a bér és hozzákapcsolódó nyilvántartások gépeken futnak. Csakúgy, mint a készletnyilvántartások, egészségügyi és mezőgazdasági nyomtatványok. Végül a teljes számlázási rendszer került online hálózatba.
Persze, ha hozzám hasonlóan, Te is őskövület vagy, azért még 350 féle nyomtatványt kaphatsz nálunk kézi barkácsoláshoz! Forrásaink a legnagyobb hazai gyártók és néhány vérprofi kisnyomda. Minden termék megfelel a szigorú jogszabályi előírásoknak, magas minőségi követelményeknek. Így például külön büszkeségünk a házi-, üzemorvosoknak kialakított speciális B.3161-4 Munkavállaló egészségügyi törzslapja, amelyet nem kell kézzel kitöltögetni, csak pikk-pakk x-elgetéssel bejelölni az érintett adatait. Nagyon menő! Sok orvos fedezte már fel és ezerszámra rendelik. „Örülünk Vincent!” ![]()
folyt.köv.

